May 2021 4-H Newsletter

2020-2021 Outstanding 4-H Members

  • Quinn Pellegrin- Bourg Elementary
  • Malorie Walker- Bourg Elementary
  • Hunter Dehart- Broadmoor Elementary
  • Bethany R. Gerbasi - Broadmoor Elementary
  • Miley Falgout- Coteau Bayou Blue
  • Cade Sigur- Coteau Bayou Blue
  • Damien Solet- Coteau Bayou Blue
  • Da’Ahnja Thomas- Coteau Bayou Blue
  • Madison Hess- HLB High School
  • Mirrae Faul- Houma Junior High
  • Tyden Eschete- Houma Junior High
  • Harley Dubois- Lacache
  • John Cotten- Lacache
  • Cierra Richoux- Lacache
  • Mallory Hawthorne- Lisa Park Elementary
  • Lexi Callais- Member -at- Large
  • Heidi Hayes- Member -at- Large
  • Luke Landry- Member -at- Large
  • Benton Walker- Montegut Middle
  • Tenley Portier- Montegut Middle
  • Breelyn Portier- Montegut Middle
  • Corrine McElroy- Montegut Middle
  • Adara Pitre- St. Bernadette
  • Grant Roger- St. Bernadette
  • Joeb Callahan- St. Bernadette
  • Victoria Chatagnier- St. Bernadette
  • Aida Pizzolato- St. Francis
  • Alexander Amico- St. Francis
  • Hadley Carreras- St. Francis
  • Aiden Woodfork- St. Matthew’s
  • Chloe Dighton- Terrebonne Homeschool
  • Emerald Achievement Award
  • Ashley Green - Member-at-Large

4-H Achievement Day Results

Fashion

Ready to Wear – 7th Grade -Mirrae Faul- 1st Place- HJH

Ready to Wear – 5th Grade - Lexi Callais - 1st Place- Member-at-Large

Construction – 5th Grade – Hadley Carreras-1st Place- St. Francis

Photography

6th Grade

1st Place - Luke Landry - Member-at-Large

2nd Place- Miley Falgout - CBB

3rd Place - Bethany R. Gerbasi - Broadmoor

8th and 9th Grade

1st Place - Owen Theriot - STHS

2nd Place - Benton Walker- Montegut Middle

Public Speaking

6th Grade

1st Place - Isaiah Yanez - St. Gregory

9th Grade

1st Place - Owen Theriot - STHS

General Demo

Team Demo

1st Place- Gracie Miller and Melina Solar - St. Gregory

Individual Demo

Cloverbuds:

Ja'nylah Moore- St. Gregory

Adrienne Dishman - St. Gregory

Individual Demo

4th and 5th Grade

1st Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

2nd Place - Heidi Hayes - Member-at-Large

3rd Place- Lexi Callais-Member-at-Large

Honorable Mention - Ja'Nyriell Calloway, Randell Calloway, Shanoa Mitch, Cai Miles, Sophia Hebert- St. Gregory

Individual Demo

6th and 7th Grade

1st Place - Mallory Hawthorne - Lisa Park

2nd Place - Grant Roger - SBS

3rd Place- Bethany R. Gerbasi - Broadmoor

Honorable Mention - Alexander Dishman- St. Gregory

Art- Paintings

4th Grade

1st Place -Zoe Nickels - St. Gregory

2nd Place - Lexi Gill - St. Gregory

5th Grade

1st Place -Corrine McElroy- Montegut Middle

2nd Place - Addison Poiencot - St. Gregory

3rd Place - Fara Thomassie - St. Gregory

6th Grade

1st Place -Olivia Oh - St. Matthew's

2nd Place - Mallory Hawthorne- Lisa Park, Luke Landry- Member-at-Large

3rd Place- Isaiah Yanez - St. Gregory, Cierra Richoux- Lacache Middle

7th Grade

1st Place - Landon Poiencot- St. Gregory

Art- Woodworking

4th - 5th Grade

1st Place -Evan Thibodaux - St. Gregory

2nd Place - Destini Domangue - Grand Caillou Elementary

3rd Place - Riley Kanole - St. Gregory

Honorable Mention- Addison Poiencot - St. Gregory

6th - 7th Grade

1st Place -Isaiah Yanez - St. Gregory

2nd Place - Mallory Hawthorne - Lisa Park

3rd Place - Alex Dishman - St. Gregory

Honorable Mention- Landon Poiencot - St. Gregory

Art- Recycled

5th Grade

1st Place -Aida Pizzolato - St. Francis

2nd Place - Corrine McElroy- Montegut Middle

3rd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

Honorable Mention- Addison Poiencot - St. Gregory

6th Grade

1st Place -Luke Landry- Member-at-Large, Miley Falgout- CBB

2nd Place - Mallory Hawthorne- Lisa Park

3rd Place - Cierra Richoux- Lacache

Honorable Mention-Isaiah Yanez - St. Gregory

7th-8th Grade

1st Place -Landon Poiencot - St. Gregory

2nd Place - Tyden Eschete - Houma Junior High

Art- Drawing

4th Grade

1st Place -Hadley Carreras - St. Francis

2nd Place - Malorie Walker - Bourg Elementary

5th Grade

1st Place -Cade Sigur- CBB

2nd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

3rd Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

6th Grade

1st Place -Mallory Hawthorne - Lisa Park

2nd Place - Chloe Dighton - Homeschool

3rd Place - Alex Dishman - St. Gregory

Honorable Mention - Cierra Richoux - Lacache

8th Grade

1st Place - Tyden Eschete - Houma Junior High

Art- 4-H Art

All Grades

1st Place -Miley Falgout - CBB

2nd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

3rd Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

Honorable Mention - Cierra Richoux - Lacache;

Mazada Liner- Grand Caillou Elementary

4-H Achievement Day Results

Fashion

Ready to Wear – 7th Grade -Mirrae Faul- 1st Place- HJH

Ready to Wear – 5th Grade - Lexi Callais - 1st Place- Member-at-Large

Construction – 5th Grade – Hadley Carreras-1st Place- St. Francis

Photography

6th Grade

1st Place - Luke Landry - Member-at-Large

2nd Place- Miley Falgout - CBB

3rd Place - Bethany R. Gerbasi - Broadmoor

8th and 9th Grade

1st Place - Owen Theriot - STHS

2nd Place - Benton Walker- Montegut Middle

Public Speaking

6th Grade

1st Place - Isaiah Yanez - St. Gregory

9th Grade

1st Place - Owen Theriot - STHS

General Demo

Team Demo

1st Place- Gracie Miller and Melina Solar - St. Gregory

Individual Demo

Cloverbuds:

Ja'nylah Moore- St. Gregory

Adrienne Dishman - St. Gregory

Individual Demo

4th and 5th Grade

1st Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

2nd Place - Heidi Hayes - Member-at-Large

3rd Place- Lexi Callais-Member-at-Large

Honorable Mention - Ja'Nyriell Calloway, Randell Calloway, Shanoa Mitch, Cai Miles, Sophia Hebert- St. Gregory

Individual Demo

6th and 7th Grade

1st Place - Mallory Hawthorne - Lisa Park

2nd Place - Grant Roger - SBS

3rd Place- Bethany R. Gerbasi - Broadmoor

Honorable Mention - Alexander Dishman- St. Gregory

Art- Paintings

4th Grade

1st Place -Zoe Nickels - St. Gregory

2nd Place - Lexi Gill - St. Gregory

5th Grade

1st Place -Corrine McElroy- Montegut Middle

2nd Place - Addison Poiencot - St. Gregory

3rd Place - Fara Thomassie - St. Gregory

6th Grade

1st Place -Olivia Oh - St. Matthew's

2nd Place - Mallory Hawthorne- Lisa Park, Luke Landry- Member-at-Large

3rd Place- Isaiah Yanez - St. Gregory, Cierra Richoux- Lacache Middle

7th Grade

1st Place - Landon Poiencot- St. Gregory

Art- Woodworking

4th - 5th Grade

1st Place -Evan Thibodaux - St. Gregory

2nd Place - Destini Domangue - Grand Caillou Elementary

3rd Place - Riley Kanole - St. Gregory

Honorable Mention- Addison Poiencot - St. Gregory

6th - 7th Grade

1st Place -Isaiah Yanez - St. Gregory

2nd Place - Mallory Hawthorne - Lisa Park

3rd Place - Alex Dishman - St. Gregory

Honorable Mention- Landon Poiencot - St. Gregory

Art- Recycled

5th Grade

1st Place -Aida Pizzolato - St. Francis

2nd Place - Corrine McElroy- Montegut Middle

3rd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

Honorable Mention- Addison Poiencot - St. Gregory

6th Grade

1st Place -Luke Landry- Member-at-Large, Miley Falgout- CBB

2nd Place - Mallory Hawthorne- Lisa Park

3rd Place - Cierra Richoux- Lacache

Honorable Mention-Isaiah Yanez - St. Gregory

7th-8th Grade

1st Place -Landon Poiencot - St. Gregory

2nd Place - Tyden Eschete - Houma Junior High

Art- Drawing

4th Grade

1st Place -Hadley Carreras - St. Francis

2nd Place - Malorie Walker - Bourg Elementary

5th Grade

1st Place -Cade Sigur- CBB

2nd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

3rd Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

6th Grade

1st Place -Mallory Hawthorne - Lisa Park

2nd Place - Chloe Dighton - Homeschool

3rd Place - Alex Dishman - St. Gregory

Honorable Mention - Cierra Richoux - Lacache

8th Grade

1st Place - Tyden Eschete - Houma Junior High

Art- 4-H Art

All Grades

1st Place -Miley Falgout - CBB

2nd Place - Lexi Callais - Member-at-Large

3rd Place - Corrine McElroy - Montegut Middle

Honorable Mention - Cierra Richoux - Lacache;

Mazada Liner- Grand Caillou Elementary

4-H Clover Craft Contest

Elementary Division

Most Original

1st – Cierra Richoux, Lacache Middle

2nd – Zoe Nickels – St. Gregory

Most Creative

1st - Miley Falgout – CBB

2nd – Corrine McElroy – Montegut Middle

Most Unusual

1st Aida Pizzolato – St. Francis

2nd – Lexi Callais – Member at Large

Junior Division

1st – Tyden Eschete - HJH

Character Chat – End of the Year Reflection

Good Character is the foundation of success!

When you are approached with difficult situations, remember the 6 pillars of character: Trustworthiness, Respect, Responsibility, Fairness, Caring, and Citizenship.

Character is what you do when no one is watching. Paul Rabil

Clover Coin Shopping Days:

June 17-18, 2021

9:00 a.m. – 4:30 p.m.

Members who have earned clover coins (from participating in contests and 4-H activities) throughout the year can cash them in to buy some cool 4-H items.

Fairness Bumper sticker Contest Results

4th - 6th Grade

1st – Aida Pizzolato – St. Francis

2nd- Corrine McElroy – Montegut Middle

3rd – Cierra Richoux – Lacache Middle

7th – 8th Grade

1st Mirrae Faul – HJH

2nd – Tyden Eschete – HJH

Honeybee Essay Contest Results

1st Place

Mirrae Faul – HJH

Thank you!

Mrs. Cherie and Mr. Reed are so very thankful for all Terrebonne 4-H members! Thanks for participating in our program during this untraditional year. We look forward to see you all, we hope, at your school club meetings next year.

We are offering a few summer opportunities:

One Day Summer Camp – June 9, 2021 in Assumption Parish

The following camps will be held at the 4-H office (521 Legion Ave) 9:00 a.m. -3:30 p.m. There will be a $10 camp fee per camp.

  • July 13 – STEM Camp
  • July 15 – PET Camp
  • July – 20 – Healthy Living Camp
  • July 21 – Livestock Camp
  • July 23 – Cooking Camp

Visit our website https://bit.ly/tbonne4H under project clubs for registration information. Information will be posted on the website after May 28, 2021.

Thank you!

Mrs. Cherie and Mr. Reed are so very thankful for all Terrebonne 4-H members! Thanks for participating in our program during this untraditional year. We look forward to see you all, we hope, at your school club meetings next year.

We are offering a few summer opportunities:

One Day Summer Camp – June 9, 2021 in Assumption Parish

The following camps will be held at the 4-H office (521 Legion Ave) 9:00 a.m. -3:30 p.m. There will be a $10 camp fee per camp.

  • July 13 – STEM Camp
  • July 15 – PET Camp
  • July – 20 – Healthy Living Camp
  • July 21 – Livestock Camp
  • July 23 – Cooking Camp

Visit our website https://bit.ly/tbonne4H under project clubs for registration information. Information will be posted on the website after May 28, 2021.

5/28/2021 1:30:55 PM
Rate This Article:

Have a question or comment about the information on this page?

Innovate . Educate . Improve Lives

The LSU AgCenter and the LSU College of Agriculture

Top